Století republiky na zámku v Náměšti nad Oslavou

V sobotu 30. června 2018 v 15 hodin bude na zámku v Náměšti nad Oslavou slavnostní vernisáží otevřena výstava Zámek v Náměšti za první republiky. Součástí této výstavy jsou nově instalované pokoje Královského apartmánu a na arkádní chodbě pak velkoformátové fotografie dokumentující život posledních soukromých majitelů z rodu Haugwitz a významné návštěvy, které tato rodina na náměšťském zámku v době první republiky hostila.

Významní hosté navštěvovali náměšťský zámek po celou dobu jeho existence a v období první republiky tomu nebylo jinak.

„V rámci připravované výstavy budou moci návštěvníci poprvé navštívit tzv. Královský apartmán v celém jeho původním rozsahu, tedy tři honosné ložnice, velkorysou koupelnu a hostinskou jídelnu. Jeho instalace probíhala na základě dlouhodobých archivních rešerší a podle dochovaných historických fotografií“, uvádí kastelán zámku Marek Buš.

Místnosti jsou vybaveny autentickým zařízením a předměty připomínajícími důležité období Královského apartmánu. Z apartmánu přejdou návštěvníci pokojem komorníka na arkádní chodbu, kde budou moci prostřednictvím závěsných panelů nahlédnout do rodinného alba posledních majitelů náměšťského panství.

„Obrazová část výstavy představuje nejvýznamnější hosty zámku, k nimž patřil například španělský král Alfonso XIII. nebo vnuk sjednotitele Německa – železného kancléře Otto von Bismarcka. Pobývali zde samozřejmě i příslušníci významných českých a moravských rodů, jako byli Šternberkové, Mitrovští, Waldsteinové, Podstatzští, Dubští a mnohých dalších. Přímým svědkem bohatého společenského života je pamětní kniha hostů, kterou pro výstavu laskavě zapůjčila dcera posledního majitele náměšťského zámku paní Johanna El-Kalak Haugwitz“, doplňuje kastelán Buš.

Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout v  tzv. instalovaném depozitáři, to znamená v autentických prostorách, které postupně procházejí obnovou a jejichž zařízení je postupně restaurováno. Takto se k datu vernisáže podařilo zrestaurovat část soupravy zahradního sedacího nábytku ze dřeva a rákosu, která se objevuje na mnoha historických fotografiích. Za povšimnutí stojí také restaurátorské sondy na stěnách a stropech apartmánu dokumentující dřívější bohatou výmalbu.

 

AKCE POŘÁDANÉ V LETOŠNÍM ROCE NA ZÁMKU V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU V RÁMCI STOLETÍ REPUBLIKY:

 • Výstava Zámek v Náměšti za první republiky
  1. července – 28. října

  Královský apartmán a výstava fotografií o životě na zámku v letech 1918-1938.
   
 • Večerní hrané prohlídky zámku
  6. – 7. července, 18 – 22 hodin

  Případ vdovy. Detektivní příběh z první republiky. Divadlo historie v pohybu Exulis.
   
 • Večerní hrané prohlídky zámku
  17. – 18. srpna, 18 – 22 hodin

  Případ vdovy. Detektivní příběh z první republiky. Divadlo historie v pohybu Exulis.
   
 • Hradozámecká noc
  25. srpna, 18 – 22 hodin

  Stoletá osmnáctka. Hrané večerní prohlídky zámku.
  Hradozámecká noc, v níž bude místo ohňostroje odpálena výbušnina TNT, aneb Taškařice Nenapravitelných Tajtrlíků, která poněkud vychýlí naše představy o seriózní prvorepublikové atmosféře. Neočekávané návštěvy obrátí zámek vzhůru nohama. Symbolické osmičky se sypou, dřív než kostlivci, z každé skříně.
   
 • Oživený zámek
  8.
  – 9. září, 9 – 17 hodin
  Tradiční víkend netradičních hraných prohlídek zámku.
  Osudové okamžiky českého národa 1918-2018 v kostce.
   
 • Historické kolokvium: Zámek v Náměšti za první republiky
  16. září, 15 hodin

  Debata historiků a členů rodiny Haugwitz s veřejností o situaci šlechty po roce 1918 a o životě na zámku v době první republiky.
  Dr. Johanna El-Kalak Haugwitz, Gloria Droste, Mgr. Zdeněk Hazdra, Ph.D., PhDr. Petr Beránek.

   
 • Tiskař Vojtěch Preissig – prvorepubliková tiskárna - Studio Bez kliky
  16. září, 14 – 17 hodin

  Tiskař Vojtěch Preissig jako jedna z nejvýznamnějších osobností českého zahraničního odboje za první světové války.
  Práce Preissigova tiskařského ateliéru  prezentují vysokou uměleckou úroveň a (ne)obyčejnou lidskou statečnost v boji za umění, státnost za svobodu. Možnost přivonět si k tiskařské černi a vytisknout si náborový leták do československých legií.

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení

Související kontakty

Mgr. Marek Buš

 • správce objektu - kastelán
 • 568 620 201, 606 764 466
 • Zámek 1/, Náměšť nad Oslavou