Náměšťský dub ve finále ankety Strom roku. HLASOVÁNÍ PROBÍHÁ!

Památný tzv. Žižkův dub v areálu zámku v Náměšti nad Oslavou je mezi finalisty letošní ankety Strom roku, kterou vyhlašuje Nadace partnerství. Podpořte tuto unikátní přírodní památku svým hlasem.

Náměšťský dub nominovali do letošního ročníku ankety žáci Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou, což je milým důkazem skutečnosti, že mladým lidem není osud tohoto unikátního stromu lhostejný, že vnímají přírodní hodnoty zdejší krajiny a váží si jich.

Jak můžete vidět s přiložené fotogalerii, žáci školy se svou učitelkou paní Hanou Matouškovou se 30. května u stromu setkali přímo s Janem Žižkou.

Nominovaný dub letní (Quercus robur) je pozůstatkem původního zalesnění krajiny okolo náměšťského zámku. Jeho stáří je odhadováno na 900 - 1000 let, obvod jeho kmene je podle posledního měření 1040 cm a je tak považován za nejstarší a nejmohutnější dub na Moravě.

Jako k mnohým památným stromům i k náměšťskému dubu se váží různé pověsti. Podle té nejznámější. která mu dala jméno "Žižkův dub", pod dubem nocoval, či si k němu přivázal svého koně Jan Žižka při husitském tažení a dobývání tehdejšího hradu. Jak to bylo ve skutečnosti však dnes ví pouze tento mohutný strom.

Jisté však je, že Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou je stromem s obdivuhodnou historií a pamětí a ne nadarmo mu byla věnována pozornost v dokumentárním cyklu České televize Paměť stromů.

Proto prosíme: podpořte svým hlasem tuto unikátní přírodní památku v anketě Strom roku, v níž můžete hlasovat od 17. 6. do 25. 9.

Odkaz na hlasování naleznete zde.

Za vaše hlasy jménem žáků náměšťské školy i správy zámku srdečně děkujeme.