Divoká Oslava se stala národní přírodní rezervací

Údolí řeky Oslavy pod Náměští nad Oslavou získalo vyšší stupeň ochrany. Od 1. prosince 2019 je kaňon s příkrými stráněmi a nevšedními věkovitými porosty novou Národní přírodní rezervací Divoká Oslava. Návštěvu této unikátní přírodní lokality můžete spojit s prohlídkou náměšťského zámku.

Milovníci přírody a historických památek tak mohou spojit návštěvu zámku s výletem do krásného koutu krajiny v blízkosti Náměště. A protože jeden den mnohdy na množství zážitků nestačí, ubytovat se můžete přímo na zámku.

Tok Oslavy pod Náměští, který patří podle milovníků přírody k nejkouzelnějším místům na Moravě, byl až dosud součástí přírodní rezervace nazvané Údolí Oslavy a Chvojnice. Statut národní přírodní rezervace (NPR) je ale mnohem vyšší.

Divoká Oslava není zdaleka jen o řece deroucí se dravě vpřed úzkým kaňonem. Odborníci poukazují na to, že je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů.

Výchozím místem do údolí řeky Oslavy je Náměšť nad Oslavou - od vlakového nádraží vede červená turistická značka po levém břehu řeky. Prochází kolem Vlasákovy hájenky, ze kterou začíná nejromantičtější část pochodu - peřejnatý úsek Divoké Oslavy s množstvím balvanů. Cesta vede po skalách a za vyššího stavu vody je neprůchozí. Z údolí stoupá vrstevnicová stezka až ke zbytkům hradu Lamberk, jehož majitel Jan Sokol bojoval s Janem Žižkou u Grunwaldu proti řádu německých rytířů. Cesta pak sestoupí dolů na tzv. "dlouhou" Oslavu a vede dál až na Skřipinu, pak stoupá ke zbytkům hradu Kraví Hora. Potom prudce sestoupí do údolí Chvojnice, přejde přes lávku na Senoradský mlýn a pokračuje na vyhlídku Panorama. V polovině stoupání je odbočka ke zbytkům Ketkovického hradu. Dále je možno pokračovat přes Ketkovice do Rapotic na nádraží.

Více o celé turistické trase se dozvíte zde.